Štramberk

Hukvaldy

Necelých dvacet kilometrů od Štramberku objevíte další gotický skvost. Jde o zříceninu hradu Hukvaldy. Ze Štramberku k ní dojedete přes Příbor po silnici č. 48.

Historické okénko

Dle pověsti Hukvaldy získaly své jméno podle vílek „hůkalek“, kterých se za dávných časů v místních hvozdech potulovalo bezpočet. Pravděpodobnější ovšem je, že se jedná o zkomoleninu německého názvu, který mu dali v polovině 13. století jeho zakladatelé, německá hrabata z Hückeswagen, kteří sem přišli na pozvání Přemysla Otakara I.

Od Hückeswagenů hrad získali v polovině 14. století olomoučtí biskupové. Ti o něj ale kvůli nepříznivé finanční situaci brzy přišli, hrad v průběhu let častokrát měnil majitele. Vlastnil jej například i pozdější císař Zikmund nebo husitský hejtman Jan Čapek ze Sán. V roce 1455 jej Jiří z Poděbrad prodal olomouckému biskupu Tasu z Boskovic. Po jeho smrti hrad vlastnil rod Boskoviců. Hukvaldy byly za jejich panování několikrát přestavěny. Dalších úprav se dočkaly 16. stol, kdy byly ve vlastnictví olomouckého biskupství. Biskupové hrad vlastnili až do znárodnění roku 1948.

Tvrz chátrala od roku 1762, kdy ji zpustošil velký požár způsobený bleskem. Traduje se ale také, že požár založili panští úředníci, aby se nemuseli každý den trmácet do kopce.

Hukvaldy nebyly nikdy dobyty. Vděčily za to své strategické poloze a masivnímu opevnění. Dnes zalesněný prudký svah býval holý a nejen že ztěžoval výstup, ale poskytoval obráncům výborný výhled a ti mohli útočníky už zdaleka vítat sprškou střel. Dobýt Hukvaldy se nepovedlo ani za třicetileté války, byť prý byly obléhány bezmála rok.

Později byl kopec zalesněn a v místní oboře založen chov daňků a muflonů. V 19. století, kdy byl hrad aspoň částečně opraven, už se o něm psalo jen jako romantické zřícenině vhodné k výletům.

Za kulturou na Hukvaldy

Na hradě se zachovala kaple sv. Ondřeje, patrona kraje, postavená někdy v 17. století. Kaple byla totiž jedinou budovou, která se dočkala v 19. stol. obnovy a byla udržována. Díky opravám a výborné akustice se v ní mohou dnes konat koncerty a různá vystoupení.

Od roku 1994 si v areálu hradu dávají pravidelně dostaveníčko milovníci hudby a divadla. Hukvaldy jsou vždy na začátku léta hostitelem Mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy. Romantická zákoutí starobylého hradu dodávají libým tónům ještě více na působivosti, a proto si každý účastník odnáší nezapomenutelné zážitky.

Otevírací doba

duben - říjen (jen so, ne a svátky) 9:00 - 16:00
květen - srpen (denně mimo po) 9:00 - 18:00
září (denně mimo po) 9:00 - 17:00

Při konání akcí na hradě se samozřejmě otevírací doba přizpůsobuje.
Nezapomeňte, že poslední vstup do hradu je možný necelou půlhodinu před uzavřením.

Vstupné

Dospělí 70,- Kč
Studenti, důchodci a mládež od 15 do 18 let
50,- Kč
Děti od 3 do 15 let, ZTP, ZTP-P
20,- Kč
Psi (jen na vodítku) 10,- Kč

Pro min. pětičlenné skupinky je možná prohlídka s průvodcem, která trvá zhruba 40 minut.

Kontakt

Fond - Janáčkovy Hukvaldy o.s. - kancelář: +420 558 431 524
Pokladna hradu Hukvaldy (v otevírací době):
+420 558 699 323
Kastelán Miroslav Holiš:
+420  736 158 748


Doprava

Autobusem: je nutné přestupovat v Kopřivnici, přímý spoj do vesnice Hukvaldy neexistuje.

Autem: Z Kopřivnici po silnici č. 486. Vzdálenost asi 13 km.

Parkoviště není přímo u hradu, je nutné dojít z vesnice pěšky, cesta je dlouhá asi 1 km.

Okolí Hukvaldy
Vstupní brána do hradu
Chata Trojanovice
Cena od: 405 Kč os./noc
Hotel Penzion Mc Limon
Cena od: 750 Kč os./noc
Hotel Olympia
Cena od: 540 Kč os./noc
Penzion a kavárna U Holubů Nový Jičín
Cena od: 350 Kč os./noc
Přidat hotel 
Víte že…

Víte, že Deštné v Orlických horách nabízí běžkařské tratě v délce více než 50 km? Cestou budete míjet bunkry, postavené ještě před druhou světovou válkou, a rozhledny. Z hřebenu je vidět daleko do Polska.