Štramberk

Pověsti a klepy

Kotouč

Jako každé historicky významnější město i Štramberk je opředen řadou pověstí a zajímavých příběhů. Některé jsou pohádkové, jiným posluchač snadno uvěří.

Kotouč plný trpaslíků

Kopec Kotouč byl prý podle pověsti odjakživa domovem mnoha trpasličích rodin. S místními vycházeli vcelku dobře a nikdy s nimi neměli žádné rozepře. Vše se začalo kazit s příchodem křesťanství. Trpaslíci, stvoření bezbožná, neviděli rádi, když se štramberští v neděli společně oddávali bohoslužbám v kostele. Proto se jim vkrádali do příbytků a různě škodili. Tu rozlili mléko, tam vypustili dobytek z chléva. Místní si nechtěli trpaslíky rozhněvat, a proto je nechávali na pokoji.

Když si chtěl štramberský pán vybudovat na Kotouči hrad, trpaslíkům se nelíbilo, když na jejich po staletí klidném kopci lidé káceli les a kopali základy hradního opevnění. Proto každou noc základy zasypávali a postavené zdi bořili, až musela být stavba přesunuta na protější vrcholek.

Na oplátku ale začali štramberští pořádat na Kotouč křesťanské poutě, což trpaslíky otrávilo natolik, že z něj odešli. Od té doby zde po nich není ani památky.

Po trpaslících černokněžník

Kotouč nezůstal dlouho osiřen, v jeskyni Šipka se usídlili černokněžníci. Tito tajemní muži divokého vzezření, vždy zahalení v černý šat, působili celému okolí velké potíže. Škodili kde se dalo a nejvíc ve Štramberku. Nenáviděli štramberské pro jejich pobožnost a škodolibě pustošili jejich statky.

Ženklavský sedlák Matouš měl jednoho z nich svým vozem převézt na Smolnou horu. Přijel pro něj, naložil ho a pak slyšel, jak čaroděj povídá: „Jeď a ani se neotáčej“. Matěj práskl do koní a ti jen s vypětím všech sil táhli vůz na Smolnou horu. Vůz byl ale tak těžký, že kousek pod vrcholem jeden z nich padnul vysílením. Matěj se po očku ohlédl, co je tak tíží a zhrozil se. Celý vůz byl obsypán mužíky v černém hávu. Navíc na to oko oslepl.

Konečně byli na místě. Černokněžníci seskočili dolů a jeden z nich zatleskal. „Tady máš svou odměnu Matěji,“ a na vůz se sesypala hromada listí. Matěj ničeho nedbal a uháněl domů. Až na dvoře si uvědomil, co se stalo. Spustil takový pláč a nářek, až to přilákalo zvědavé sousedy. Plačící sedlák jim všechno vypověděl. Jak přišel o koně, o oko a dostal jen kupu listí. „Ale Matěji“, povídá jeden, „podívej na vůz“. Matěj protřel slzící oči a vidí, že listí se proměnilo ve zlato. Byl z něj boháč. Štědře podaroval sousedy a sám si koupil pěkný statek.

A černokněžníci? O nich už nikdo nikdy neslyšel.

Žena na Trúbě

Kolem roku 1870 se prý jedné tmavé noci ve štramberském podhradí strhl poplach. Z hradní věže visela uvázaná mladá žena. Srdnatí zachránci se jali okamžitě po žebřích šplhat na věž, aby ji pomohli. Když se k ženě dostali, zjistili, že je na lanech za ruce a nohy uvázaná z okna Trúby. Přišli právě včas, protože jeden z provazů začínal praskat.

Zachráněnou dívku snesli opatrně dolů a ptali se, kdo ji nahoře přivázal. Dívka ale z prožitého utrpení zešílela a nebyla jim schopna cokoliv říct. Až mnoho let poté jistý kupec Hirsch z Lipové na smrtelné posteli přiznal, že se ji tam svým přítelem Kronem zavěsili, protože je nemilovala. Kron se mezitím přestěhoval do Ameriky, takže zničený mladý život zůstal nepotrestán.

Chata Trojanovice
Cena od: 405 Kč os./noc
Hotel Penzion Mc Limon
Cena od: 750 Kč os./noc
Hotel Olympia
Cena od: 540 Kč os./noc
Penzion a kavárna U Holubů Nový Jičín
Cena od: 350 Kč os./noc
Přidat hotel
Víte že…

K Deštné v Orlických horách hostí známé akce? K nejzajímavějším patří divoká veselice Rampušákovo loučení se zimou, Orlický maratón a půlmaratón a světový pohár ve skibobobech.